Floks szydlasty (Phlox subulata) jest wieloletnią, niską rośliną z rodziny wielosiłowatych, często uprawianą jako ozdobna. Tworzy gęste, poduszkowate kobierce o wysokości do 15 cm. Ma drobne, szydlaste liście i obfite kwiaty w kolorze różowym, fioletowym lub białym. Kwitnie od kwietnia do czerwca, pokrywając się w tym czasie efektownym, barwnym dywanem. Preferuje stanowiska słoneczne oraz przepuszczalną, umiarkowanie wilgotną glebę. Świetnie radzi sobie w miejscach suchych i nasłonecznionych, dzięki czemu jest idealną rośliną do skalniaków; wytrzymuje nawet bardzo niskie temperatury zimą; skutecznie tłumi chwasty, tworząc gęste, barwne kobierce. |  |
 | Jaskier ostry (Ranunculus acris) to wieloletnia roślina z rodziny jaskrowatych, często spotykana na wilgotnych łąkach i pastwiskach. Charakteryzuje się intensywnie żółtymi, błyszczącymi kwiatami, które pojawiają się od maja do sierpnia. Jego sok zawiera drażniące substancje mogące powodować podrażnienia skóry, dlatego należy zachować ostrożność podczas kontaktu z tą rośliną. Czy potraficie wskazać go w swojej najbliższej okolicy? |
Czyściec wełnisty (Stachys byzantina) to wieloletnia roślina ozdobna należąca do rodziny jasnotowatych. Jego charakterystyczne, srebrzystoszare liście są miękkie i pokryte gęstymi, aksamitnymi włoskami, dzięki czemu przypominają owczą wełnę. Roślina jest odporna na suszę, chętnie uprawiana w ogrodach skalnych, a latem zakwita drobnymi, różowofioletowymi kwiatami przyciągającymi owady zapylające. |  |
 | Cóż tak pięknie skrzy się w naszym parku wczesną wiosną? To forsycja- ognisty krzew który swą płomienną żółcią rozgrzewa nasze serca również w te jeszcze chłodne, wiosenne poranki... Zapraszamy Was na kwietną łąkę- tam zapoznacie się z ciekawostkami na jej temat. |
Ścieżka edukacyjna we Włocławku! Poznaj przyrodę, baw się i ucz – w parku im. H. Sienkiewicza!
Mamy przyjemność zaprosić wszystkich mieszkańców Włocławka – dzieci, młodzież, dorosłych oraz słuchaczy uniwersytetów III wieku – do odkrywania wyjątkowej, mobilnej ścieżki edukacyjnej, która powstała w samym sercu naszego miasta, w malowniczym parku im. Henryka Sienkiewicza. To nie tylko doskonała okazja do spaceru na świeżym powietrzu, ale też szansa na odkrywanie fascynującego świata przyrody, który mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Nowoczesna, interaktywna ścieżka edukacyjna została stworzona w ramach programu Wiedza Człowiek Emocje Euforia, realizowanego przez Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Projekt jest finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w ramach Regionalnego Programu Priorytetowego Edukacja Ekologiczna 2025.
Ścieżka składa się z 10 punktów edukacyjnych, które w przystępny i ciekawy sposób wprowadzają w tematykę lokalnego środowiska przyrodniczego – od ryb żyjących w Wiśle, przez europejską sieć Natura 2000, aż po kwietne łąki i tajemnicze oczko wodne. Wszystko to wzbogacone o elementy historii i kultury – jak ławeczka Marii Skłodowskiej-Curie czy punkt poświęcony samemu patronowi parku, Henrykowi Sienkiewiczowi.
W czym tkwi wyjątkowość tej ścieżki? Otóż jest ona w pełni mobilna i dostępna na smartfonach! Dzięki aplikacji Mindtripper Lite oraz kodom QR umieszczonym przy punktach edukacyjnych, można samodzielnie lub grupowo odkrywać przyrodę, poznawać ciekawostki, a także uczestniczyć w interaktywnych quizach przyrodniczych. To doskonały sposób na łączenie aktywności fizycznej z nauką i zabawą.
Co więcej – zachęcamy do regularnych odwiedzin! Ścieżka będzie systematycznie aktualizowana. Co tydzień pojawią się nowe ciekawostki przyrodnicze dotyczące fauny i flory, które można będzie przeczytać zarówno podczas spaceru, jak i w domowym zaciszu – odwiedzając stronę internetową Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. To idealna okazja, by poznawać otaczające nas środowisko krok po kroku, tydzień po tygodniu.
Celem projektu jest nie tylko edukacja, ale także kształtowanie postaw proekologicznych, rozbudzanie ciekawości świata, nauka przez obserwację i doświadczenie, a przede wszystkim – uwrażliwienie na piękno przyrody, która nas otacza.
Zachęcamy wszystkich – niezależnie od wieku – do wyruszenia na spacer wzdłuż ścieżki, odkrycia fascynujących miejsc w parku i… do powrotu za tydzień po nowe porcje wiedzy! Weźcie ze sobą smartfon, uśmiech i otwartość na przyrodnicze przygody!
Startujcie spod ławeczki Marii Skłodowskiej-Curie i odkrywajcie bulwary wiślane oraz Park Sienkiewicza na nowo!
Do zobaczenia na ścieżce!
 |
|
|